Презентація книги Василя Горбатюка «Ще настане Ваша пора» та видання перекладу нарису Йосипа Ролле «Іван Богун – козацький полковник».

Додано 15.10.2012

Презентація. Фото Галини Комарніцької, 2012 р.

14 жовтня – свято Покрови, День українського козацтва та офіційного утворення Української Повстанської Армії. Тому не випадково в актовій залі історичного факультету К-ПНУ ім. І. Огієнка відбулась презентація (наступного дня, 15 жовтня) книг «Ще настане Ваша пора» (про діяльність підпілля Організації Українських Націоналістів) Василя Горбатюка, голови Хмельницької обласної спілки письменників та видання перекладу твору Йосипа Ролле «Іван Богун – козацький полковник».

Василь Горбатюк, презентуючи свою працю, зазначив на тому, що назва документального роману «Ще настане Ваша пора» є закликом до усвідомлення національних цінностей та боротьби за майбутнє України. В книзі висвітлюються події 1948 – 1952 рр., а саме діяльність молодіжного антикомуністичного підпілля. Розповідається про те, як молоді люди намагались допомогти ствердженню незалежної України, прагнули цього та гинули за її майбутнє. Автором опрацьовано чимало джерел, що містяться в архівах СБУ та з’ясовано низку подій, що стосувались крайової ОУН з центром в с. Іванків, с. Гермаківка (Тернопільська область). За сприяння Хмельницької обласної організації ВО «Свобода» відбулось видання даного твору. Василь Горбатюк палко, з натхненням, а іноді з гіркотою розповідав про мрії та оту жагу тогочасних молодих людей творити майбутнє своєї країни, прагнення бачити її вільною та незалежною. Наразі Україна незалежна, але і далі мріється щоб вона була вільною в своїй незалежності!!!

Відбулась також презентація книги Йосипа Ролле «Іван Богун – козацький полковник» присвяченої українському лицарю, історичній постаті, козацькому полковнику та особі з міцною силою волі та рішучою життєвою позицією. Переклад – кам’янчанки Ірини Ремішевської, передмова – доктора історичних наук, професора Валерія Степанкова, упорядники – історики Дмитро Ващук та Василь Кононенко, містить ряд ілюстрацій із подільських музеїв, видана –  «Медобори – 2006».

Роллє Й. Й. Іван Богун – козацький полковник / Пер. з польс. І. Ремішевської; Упоряд.: Д. Ващук, В. Кононенко; Відп. ред. В. Степанков. НАН України. Інститут історії України; Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України; Кам’янець-Подільський національний університет ім. Івана Огієнка. – К.;Кам′янець-Подільський: "Медобори-2006", 2012. – 192 с.

Презентуючи книгу, Валерій Степанков зазначив, що Йосип Ролле не знаючи достеменно усіх історичних перепитій тієї епохи, зумів скласти психологічний портрет Івана Богуна, вловити сутність його характеру. Йосип Ролле чітко охарактеризував його як представника свого століття, що “Прагнув повної козацької свободи. Він бився до упаду в ім’я цієї ідеї». Валерій Степанков наголосив на тому, що Іван Богун – зразок українського лицаря, котрий не робив кар’єри, але палко відстоював свою позицію, своє бачення, був вірний своїм прагненням, це «Дон Кіхот» української революції. Дійсно, лише козацькому полковнику із шаленим характером та міцною життєвою позицією було під силу завдавати чималих поразок польським намірам приборкати українську звитягу. Слід пригадати, його засідку влаштовану на польських вояків та Лянцкоронського біля Вінниці в 1650 р., коли в лютий мороз заманивши їх до річки та «викупавши» в ополонках козацький полковник ще й наступного дня влаштував нічну вилазку, польські вояки, бачачи таку шаленість вчинків, визнали його доблесним лицарем; звитягу Богуна під час подій під Берестечком у 1651 р., коли його військовий хист, дав змоги врятувати українське військо та вивести з оточення. Про цю історичну постать ще багато чого хочеться розповісти, однак доцільніше буде усім, хто цікавиться персоналіями, познайомитись із Богуном особисто на сторінках книги Йосипа Ролле та інших виданнях присвячених цій історичній постаті.

Слово було також надано історику Дмитрові Ващуку, котрий наголосив на науковій цінності даного видання, адже праця вийшла під егідою Інститут історії України Національної Академії Наук України і Кам’янець-Подільського національного університету ім. І. Огієнка та звернув особливу увагу на те, що Йосип Ролле охарактеризував Івана Богуна з точки зору не історика професіонала, а психолога професіонала, розкривши різні аспекти особистісних поглядів козацького полковника.

Отож, знайомтесь з Іваном Богуном, долучайтесь до його шаленого прагнення бачити Україну вільною та пам’ятайте «Ще настане Ваша пора».

Галина Комарніцька, редактор рубрик “Галерея”

та “Сучасне культурне життя міста”.

Коментарі