Підтримайте проект перевидання книги Осипа Станіміра «Моя участь у визвольних змаганнях 1917-20 рр.»!

Додано 15.09.2015

Проект обкладинки майбутнього перевидання спогадів

У 1966 році у Канаді була видана книга спогадів Сотника УГА (Української Галицької Армії) та УНР (Української Народної Республіки) Осипа Станіміра “Моя участь у визвольних змаганнях 1917-20 рр.” . Книга є справжнім історичним джерелом з унікальним аналізом тодішніх подій від людини, яка безпосередньо брала участь у війні ЗУНР з Польщею, поході УГА на Київ, боротьбу з московськими окупантами. У книзі автор викладає свою точку зору стосовно причин поразки українських визвольних змагань початку ХХ ст.

Таких унікальних книг-спогадів від учасників тих подій є дуже мало. Пропонуємо кілька цитат з неї:

 “Є німецька приповідка: „Die Erfahrung der anderen macht mich klug“, тобто — «досвід інших робить мене мудрим» і польська — «Мондри поляк по хпкодзє» та українська — «Я не винен, сусід винен!» — 3 повищого слідує, що німець вчиться на чужих помилках, поляк на своїх власних, а українець зовсім не вчиться, бо він не винен, а винен сусід: поляк, німець, москаль і т. д.

І тому наші святочні доповіді, спомини з минулого, а навіть і історія, переповнені чи то самохвальбою, чи наріканням на інших, на сусідів. А тверда дійсність говорить нам, що ми і тільки ми винні в нашому теперішньому положенню. Ми не знаємо себе, своєї історії і тому робимо ті самі помилки, що їх робили батьки і діди…”

 ***

“Події  1917-19рр. в Україні вказують нам наглядно, що легше є державу здобути, ніж її вдержати. До вдержання і закріплення державности є необхідні два головні чинники — правопорядок і сильна дисциплінована армія, а того в нас тоді не було, а зате була воля і сваволя! Тому програна у Львові — це кінець галицької державности, а залишення Києва — це вже втрата соборної української держави. Ці світлі події, є рівночасно й трагічні, і ми повинні їх пізнати ближче. Наші архіви — військовий і політичний — здебільшого пропали. Тому обов’язком оставших ще при житті військовиків і політиків є ці події з наших Визвольних Змагань дорогою спогадів відновити, докладно і всесторонньо їх представити, з усіма подробицями, з добрими і злими сторонами, та відповідно насвітлити зі становища військового, політичного, економічного і національного, і в той спосіб дати нашим науковцям матеріял до критичної оцінки тих наших визвольно-державницьких змагань.

Пізнаймо себе, бо це є в інтересі дальших наших Визвольних Змагань!…”.

 

Враховуючи вищевказане, у кам’янчанина, громадського активіста Олександра Бейлика з’явилась ідея перевидати дану книгу з метою популяризації важливих сторінок нашої історії. Проект не є комерційний, не направлений на продаж книг чи отримання матеріальної вигоди. Він є виключно соціальним, тому примірники отримують ті, хто профінансує друк книги на платформі спільнокошту “NA-STARTE” (сторінка проекту – http://na-starte.com/project/kniga-moya-uchast-u-vizvolnih-zmagannyah-1917-20-rr/). Також частину книг буде роздано військовослужбовцям.Видання зацікавить, передусім, солдатів та офіцерів української армії, представників силових структур, любителів історії, а також усіх тих, хто вболіває за майбутнє нашої Держави. Долучіться до друку історичного джерела та отримайте її екземпляр!

Ольга Комарова,
гол. редактор сайту

Коментарі