Петро Флорович Лаптін – монографія написана у серцях його студентів

Додано 29.01.2013

Круглий стіл "П.Ф. Лаптін - людина, вчений, педагог (до 100-річчя від дня народження)". Фото Ольги Комарової

Чи часто задумуємося, яку роль відіграють в нашому житті професора та викладачі вузів. На перший погляд, вони просто читають лекції протягом пари абро проводять семінари, потім приймають іспити, і на цьому зустріч закінчується. Правда, дехто з нас отримує право приватної аудієнції, коли закриває «хвости». Але якщо для нас це нагальна, то для них просто необхідність. Але насправді наші наставники є своєрідними батьками, які дали життя у світі історичної науки. Передали нам свій досвід і вміння, дали квиток у самостійне майбутнє, навіть якщо воно й не буде пов’язане з отриманим фахом. Були тими, на кого хочеться рівнятися, слідувати за ним, лідерами для своїх студентів. І немає сумніву, що одним з таких велетів духу був Петро Флорович Лаптін, якому б цього року виповнилося 100 років від народження, але на жаль його серце перестало битися у далекому 1986 р.

Серед його учнів є нині відомі професора і науковці: В.С. Степанков, Л.В. Баженов, О.М. Завальнюк і чимало інших, яким він привив любов до минулого і прагнення його дослідження. Тому щоб вшанувати цю особистість 28 січня у конференц-залі Центрального корпусу був організований круглий стіл, у якому взяли участь увесь професорсько-викладацький колектив істфаку. Серед присутніх також було два його сини…, які задля цього приїхали до Кам’янця.

Розпочав захід вступним словом в.о. ректора Сергій Анатоійович Копилов, який також висвітлив співпрацю двох медієвістів світової слави П. Лаптіна і Е. Космінського. Далі А.В. Опря, який довгий час працював пліч-о-пліч з П.Ф. Лаптіним у якості асистента, проводячи семінари з Середніх віків, розповів про життєвий шлях науковця та розповів про враженнями роботи з ним. Наступні виступаючі ділилися своїми спогадами про цю видатну особистість. Валерій Степанович Степанков сказав, що це був ідеал вузівського професора інтелектуала, справжній аристократ духу, який своїм виглядом, поведінкою, якостями характеру та внутрішнім світом нагадував англійського дворянина. Олександр Михайлович Завальнюк зазначив, як високо П.Ф. Лаптін цінив наш університет, і що потрібно не лише не забувати пишатися своїми вчителями, але й старатися їх перевершити. Попри високий рівень освіти у нашому вузі, Олександр Михайлович критично поставився до атмосфери, якій, на його думку, бракує наукових дискусій та запалу. Своїми враженнями від спілкування і роботи поряд з Петром Флоровичем поділилися професора А.Г. Філінюк, А.Ф. Суровий та головний редактор «Студентського Меридіану» А.Г. Гаврищук. Лев Васильович Баженов розповів яку роль у його долі та праці на історичному факультеті відіграв П.Ф. Лаптів, зазначивши, що сьогодні завдяки круглому столу вдалося скласти цілісний портрет дослідника. гідного наставника і вченого. На кінець подякували організаторам і всім присутнім за вшанування пам’яті їхнього батька сини. З їхніх слів Петро Флорович пишався історичним факультетом і завжди цікавився його життям.

На закінчення Сергій Анатолійович повідомив, що невдовзі силами нашого факультету світ побачать дві досі неопубліковані праці вченого, які присвячені проф.. Єфимову і Коваленку.

Науковий шлях викладача увінчують написані ним праці та видані монографії, але можуть лише сказати про професіоналізм та хист автора. А цілісний портрет зможуть намалювати його учні, і пам’ять про наставника буде вічно жива в їхніх серцях.

 

Олександр Бучковський,

редактор сайту


Коментарі