Павло-Роберт Маґочій. Історик із далекого Торонто

Додано 25.04.2013

Презентація книги Павла-Роберта Маґочія. Фото Ольги Комарової (2013)

Ось і підбігають до кінця останні квітневі дні. Студенти історичного факультету в передчутті наступної сесії. Проте буденні навчальні клопоти не стали на заваді для відвідин презентації шикарного видання з історії України, тим паче автором якої є відомий американський україніст. Дійсно, активна співпраця не лише з науковими і навчальними установами України, близького зарубіжжя, але й далекого зарубіжжя, стало гарною традицією на істфаці.

25 квітня 2013 року до Кам’янця-Подільського завітав відомий канадський історик і картограф, професор Торонтського університету Павло-Роберт Маґочій у супроводі видавця, кандидата філологічних наук  Валерія Падяка, завдяки якому і відбулась дана зустріч. У актовому залі історичного факультету вони презентували потужне наукове видання під назвою “Україна : історія її земель та народів”, видане у 2012 році в Ужгороді. Це дослідження є перекладом книги: Paul Robert Magocsi: «A History of Ukraine: The Land and Its Peoples», її другого, суттєво доповненого та переробленого видання, що побачило світ у видавництві Торонтського університету у 2010 році.

«Сьогодні на історичному  факультеті – чергова подія, яка дає підстави говорити про те, що наш факультет і наш університет здійснюють подальші кроки щодо власного розвитку, – наголосив на початку зустрічі декан історичного факультету Володимир Дубінський. – І це дає підстави говорити про те, що ми можемо розширяти свої зв’язки наукового та навчального характеру. З одного боку – популяризувати, а з іншого – вирішувати чи розглядати ті наукові проблеми, які на сьогоднішній момент стоять на порядку денному».

Після цього виступив Валерій Падяк. Він подякував деканові факультету за надану можливість презентувати дане видання і висловив таке цікаве міркування: “Я кожен раз переконуюся, коли бачу таку аудиторію, з такими студентами, що попит на книгу буде. Книга не обесцінена навіть у часи зростання комп’ютерних технологій”. Також видавець наголосив, що ця книга первісно не призначалася для читачів в Україні. Її перше та друге видання з’явилося англійською мовою з метою забезпечити широкий загал Північної Америки вступом в багате історичне минуле цієї європейської держави.

Цінність даної книги полягає у тому, що на її сторінках подана інформація про раніше маловідомі або невідомі аспекти української історії. В будь-кому разі для починаючих і вже стверджених сучасних вітчизняних істориків є сенс для ознайомлення і аналізу інтерпретації нашого минулого від іноземного автора, що проживає та працює за тисячі кілометрів від об’єкта свого дослідження. Павло-Роберт Маґочій застосував новий підхід до розуміння української історії. Для нас відомі чимало видань інших авторів із загальною назвою «Історія України». Проте саме ця наукова праця є першою історією, яка намагається змалювати розвиток всіх народів та культур, які коли-небудь існували в Україні. У передмові книги зазначено, що помилковим буде ствердження, що попередні подібні видання у своєму змісті  уникали всіх, хто не є етнічними українцями, читаємо далі: “Однак здебільшого ці народи згадуються лише як чинники негативного впливу на етнічних українців. На відміну від вищезгаданих версій історії держави України, у нашій історії росіяни, поляки, євреї, карпаторусини, кримські татари, німці, румуни, греки поряд з іншими, що проживають на території України, розглядаються і розуміються як невід’ємна частина української історії, а не просто як супротивники етнічних українців у їх власній віковій боротьбі за національне виживання. Але чому такий багатонаціональний підхід до історичного минулого України є настільки важливим? Це дуже просто, оскільки Україна не є унікальною в цьому відношенні державою. Подібно до більшості європейських держав її кордони охоплювали в минулому і охоплюють сьогодні народи різноманітного етнокультурного, етнолінгвістичного походження та різного релігійного віросповідання. У сучасній правовій державі кожен громадянин повинен відчувати, що він чи вона має голос в суспільстві, що усвідомлення існування особи, відповідно з поширенням на існування предків цієї особи, як групи, є правом всіх громадян і визнається як невилучна частина багатозначної дійсності України в цілому. Саме у цьому сенсі історія України, яку ви, шановний читачу, тримаєте в руках, написана іноземцем для іноземців, може все-таки мати певну цінність для всіх мешканців України, незалежно від їхнього етнічного походження…”

Варто зазначити, із презентацією книги автора також привітали представники професури історичного факультету Анатолій Григорович Філінюк та Лев Васильович Баженов. Після презентації книги викладачі та студенти істфаку змогли поспілкуватися з паном Павлом-Робертом у форматі дискусії: історик радо відповів на усі питання, що стосувалися його наукових студій. До речі, гість з Канади добре володіє українською мовою, хоча фактично не є етнічним українцем і виріс в англомовному середовищі. Пану професору було задано дійсно чимало запитань про його походження, діяльність, зокрема, про дослідження націєтворчих процесів тощо. Але в кінці зустрічі один з наших викладачів задав питання: чи виявляють канадські і американські студенти інтерес до вивчення і дослідження історії України? Пан Павло-Роберт відповів: “Я читаю курс загальної історії України. Це практично найбільший курс, який викладається на теренах Канади і США, бо ми знаємо статистику інших університетів. Для Вас він може здатися дуже малим, невеликим, але я маю 45-50 студентів щорічно, які його обирають з необов’язкових дисциплін. Хочу зазначити, що половина студентів, які обирають для вивчення історію України мають китайське, турецьке походження. Часто маю серед бажаючих студентів з Африки, Шрі-Ланки тощо. Сам їх запитую: “А чому Ви цікавитеся саме історією України?”. Інколи мені відповідають: “Знаєте, нам потрібно обрати для вивчення або курс політології, або курс історії, що торкається минулого Європи”. Отже, для них Україна є Європа! Вони обирають вивчення її історії між історією Франції, Німеччини, Італії… Є дійсно постійний інтерес до цього предмету. Для мене це дуже важливо, адже моїм завданням є правдиво представити їм Україну”.

Хочеться безмежно подякувати видавцеві, який по-справжньому шикарне видання у стильному оформленні презентував усім бажаючим за дуже низькою ціною – вартістю в 50 грн., і до того ж в подарунок до книги П.-Р. Маґочія додавалася ще одна книга “Науковець, історик і громадський діяч: внесок Павла-Роберта Маґочія в наше розуміння України та Центральної Європи”. Автор люб’язно підписав кожному читачеві свою книгу на автограф-сесії.

P.S. Дорогі кам’янчани! Ексклюзивне інтерв’ю з професором Павлом-Робертом Маґочієм читайте у новому червневому номері журналу “Promo Lux”!

 

Ольга Комарова,

гол. редактор сайту

Коментарі