Пам’ятник туристу або хто за і хто проти?

Додано 30.04.2013

Пам'ятник туристу на центральній площі

Вже кілька днів пройшло з моменту відкриття пам’ятника туристу на центральній площі Старого міста. У всіх була можливість подумати, звикнути. І от, коли пройшов певний час, можна підбивати певні підсумки. Звичайно, що краса – це річ суб’єктивна, тобто комусь подобається, а комусь ні.

Так, поставили пам’ятник. Так, в центрі міста. Так, жартівливої форми. Так, це гарно і естетично. Такими словами нас переконують ті, хто ініціював цей проект, тобто: “ми поставимо, а ви звикайте”. Звісно, що ставлення місцевих жителів до скульптури неоднозначне: одні зупиняються біля неї і фотографуються, інші просто проходять повз. Деякі йому вже навіть дали ім’я “Бодя”. Сьогодні я спробую поділитись своїми враженнями, враженнями жителів міста і просто враженнями самих туристів.

учні міської школи під час екскурсії містом

Кілька слів про саму скульптуру: автори проекту – скульптор Сергій Кляпетура і художник з металу Роман Кліщ. Сама скульптура являє собою довгов’язого парубка в кепці, майці і шортах. Автори коротко розповіли його історію, що він начебто дістався до міста з самого Кракова.

Тепер дещо про розміщення.  Сама скульптура встановлена просто в центрі Старого міста, навпроти Ратуші. Звісно, що на площі давно просився якийсь пам’ятник, адже за довгий період історії саме тут проходили найважливіші події в історії міста. Але чи це має бути саме пам’ятник туристу? В мене склалося уявлення, що центральний пам’ятник має бути визначним, серйозним. А коли бачиш, як місцеві “гобліни” вилазять цьому туристу на голову, щоб мати ексклюзивне і нестандартне фото – то це, на мою думку, принижує “гідність” центральної площі. При спробі сфотографуватися поряд, виникає проблема, що задній фон виходить дуже невиразний (хотілося би ще Ратушу у кадрі). А для того, щоб захопити Ратушу треба виходити на дорогу з інтенсивним рухом, а це досить небезпечно.

Далі мені хотілось з’ясувати декілька фактів, про які було публічно заявлено, а саме: те, що це перший пам’ятник туристу в Україні і про його емоції, що цей турист нібито  ”застиг на місці, вражений красою міста”.

За доволі короткий проміжок часу мені вдалось знайти декілька таких же за тематикою пам’ятників, а саме:

- пам’ятник туристу-лижнику неподалік Буковеля

фото з сайту horoshienovosti.info

- пам’ятник кримському туристу

фото з сайту ukraina.bezsekretov.com

- і навіть символічний пам’ятник туристу-нечупарі у Києві

фото з сайту chukcha.net

Як бачимо, вже є декілька пам’ятників. Унікальність нашого хіба що в тому, що тільки наш “Бодя” встановлений у самому центрі міста. Далі про його емоції: є аналогічний за формою і змістом пам’ятник туристу в Іркутську (теж довгов’язий парубок, теж вражений красою):

фото з сайту www.esosedi.ru

Цей парубок встановлений прямо перед будівлею колишнього “Гранд-готелю” – визначною пам’яткою міста. Його поза дійсно говорить про те, що він нібито “закляк на місці”, а його емоції дуже чітко читаються за виразом його обличчя:

фото з сайту data.photo.sibnet.ru

І для порівняння наша версія:

пам'ятник туристу в Кам'янці-Подільському

Так як наш парубок прийшов з самого Кракова, то мені б хотілось провести порівняння з пам’ятниками саме Кракова, так як сам бачив це місто на власні очі. Власне всі визначні пам’ятники в Кракові розміщуються на головних вулицях, а пам’ятники жартівливого і символічного значення – на другорядних вуличках і провулках. Давайте поглянемо на пам’ятник Адаму Міцкевичу на центральній площі:

фото з сайту de.academic.ru

Далі пам’ятник, присвячений Грюнвальдській битві на одній з головних вулиць:

фото з сайту img-fotki.yandex.ru

Щоб занадто не розтягувати публікацію скажу, що головним туристичним маршрутом міста височіють тільки “серйозні” пам’ятники і тільки якщо звернути в інший бік – то можна знайти й інші, подекуди і жартівливої форми. Наприклад, пам’ятник бідному студенту в маленькому провулку Мар’яцького костелу:

фото з сайту tourout.ru

Також пам’ятник дракону Смоку, історія якого пов’язана з легендою заснування міста. Знаходиться на набережній Вісли:

фото Дмитра Бабюка

Є пам’ятник псу Джоку в місцевому парку:

фото з сайту s59.radikal.ru

Є ще пам’ятник пасажиру, так той взагалі встановлений на залізничному вокзалі:

фото з сайту muloqot.uz

Словом, на мою думку, там кожна скульптура встановлена на своєму місці і не контрастує з оточуючим архітектурним середовищем.  Наприклад, якщо б нашого “Бодю” встановили біля музею, чи на оглядовому майданчику Міської брами або Вірменському бастіоні – ефект був би значно кращим. Так чому його поставили саме на площі, коли його погляд нікуди не впирається? Через це складається враження, що він від подорожі стомився і просто шукає, де б випити пива. Багато дискусій викликає його фотоапарат нижче поясу. Знаючи особисто Сергія Кляпетуру, можу сказати, що він дуже весела людина і цей атрибут він, напевно, навмисно помістив саме туди, щоб інші думали.

Ось, що про скульптуру і про своєрідні “ритуали”, пов’язані з нею розповідали у новинах:

Особисто в мене особливих нарікань до самої скульптури немає. Такі скульптури місту потрібні. Є питання до тих, хто думав, куди її поставити. Можливо, це такий прояв своєрідного місцевого несмаку, щоб виділитись серед інших міст? Можливо, на центральній площі доцільніше було б встановити пам’ятник Яну де Вітте, адже саме йому місто завдячує своїм виглядом? Можливо, пам’ятник подіям 1672 року? Це б вказувало на величність і особливість міста.  Натомість маємо те, що маємо. І як кажуть автори скульптури – це років на 30.

Дмитро Бабюк,  адміністратор сайту, редактор рубрик

“Історичні джерела” та “Історична топографія”

Коментарі

3 коментарі до “Пам’ятник туристу або хто за і хто проти?”

 1. Валерій коментує:

  Натура списана з одному із сучасних кам`янецьких гідів. Цей пам`ятник є відзеркаленням інтелектуального та естетичного рівня сучасного кам`янецького істеблішменту. По ньому можна досліджувати мистецькі смаки нинішнього покоління та його “провідників”.

 2. Дмитро Бабюк коментує:

  Пане Валерій, цілком з Вами згоден.

 3. Юрко Римар коментує:

  Шановне товариство! Мушу вам опонувати:
  Валерій. Я знаю тему зсередини. І хоч не можу судити про “інтелектуальний та естетичний рівень сучасного кам`янецького істеблішменту”, зате як ніхто інший можу судити про відповідний рівень цієї роботи.
  На днях я відвідав Кам`янець-Подільський і був приємно здивований саме цим твором , на відміну від всього іншого з подібних арт об`єктів міста.

  Частково можу погодитися тільки з тезою (Дмитро Бабюк) про не зовсім продуману архітектурну прив`язку скульптури