Круглий стіл «Хрещення Русі: витоки, історія та майбуття»

Додано 26.07.2013

Круглий стіл «Хрещення Русі: витоки, історія та майбуття». Фото Ольги Комарової (2013)

Нині у нашій державі проводиться низка заходів, присвячених 1025-річниці хрещення Руси-України. 26 липня спільними зусиллями деканату історичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, парафіяльної ради Храму Різдва Христового УПЦ КП та вченої ради Кам’янець-Подільського державного музею-заповідника був проведений круглий стіл, присвячений актуальній темі: «Хрещення Русі: витоки, історія та майбуття». У одному із залів Картинної галереї науковці та представники духовенства виступили із доповідями, по закінченню яких відбулася жвава дискусія з приводу розглянутих питань.

Зокрема, роботу круглого столу розпочав вступним словом академік УАІН, доктор історичних наук, професор, голова парафіяльної ради Храму Різдва Христового В. Степанков: «Я вважаю, що відзначення цього свята є для нас важливим імпульсом для відтворення власної історичної пам’яті, щоб в цілому по Україні піднявся рівень національної свідомості. Ця подія особливо важлива для віруючих людей, адже маємо можливість заглянути до витоків нашої віри. Є декілька важливих моментів щодо важливості цієї події задля відновлення нашої історичної пам’яті. По-перше, хрещення, про яке ми говоримо і відзначаємо, відбулося на території давніх українців. Не зважаючи на те, що ми виділяємо дату – 988 рік, ми забуваємо, що фактичне хрещення Русі відбулося ще за часів Аскольда…”. Також вчений наголосив, що процес формування українського народу і держави був тривалим, тобто перше хрещення відбулося ще до приходу до влади представників княжого роду Рюриковичів. «По-друге, ми повинні пам’ятати  що після хрещення Володимиром православна церква на українських землях була певний час незалежною від константинопольського патріарха…».

Далі кандидат філософських наук, доцент кафедри філософських дисциплін А. Лубчинський розповів про культурологічні аспекти християнізації Русі. Старший науковий працівник музею-заповідника П. Болтанюк, використовуючи мультимедійні засоби, наочно представив усім присутнім принципи розміщення релігійних конфесій нашого міста на основі відомого топографічного плану Кипріяна Томашевича (80-ті рр. ХVII ст.). Вчений секретар музею-заповідника Р. Йолтуховський розповів про православну церкву та революційні події 1905-1907 рр. на Правобережній Україні, будуючи свою доповідь переважно на даних, знайдених у тогочасній церковній періодиці. Досить жваву дискусію викликала доповідь щодо питання українізації православної церкви 1917-1920 рр. кандидата історичних наук, провідного наукового працівника музею-заповідника В. Нестеренка. Засідання круглого столу завершила доповідь о. Марата Цишковського, настоятеля Храму Різдва Христового УПЦ КП, магістра теології, яка стосувалася автокефального руху на Поділлі у 1921-1936 рр. В обговоренні брали участь також доктор історичних наук, професор кафедри всесвітньої історії В. Газін, громадський діяч Е. Крилов та інші.

Важливо, щоб відзначення цієї події принесло більше єдності українцям, а не розгортало нові «баталії» між науковцями та політиками. Проведенням такого круглого столу учасники не лише вшанували пам’ять 1025-річниці хрещення Руси-України, а й водночас поглибили знання зацікавлених слухачів з історії України та християнства. Організатори висловили таку думку, що цей науковий захід може стати якимось певним кроком до єдності християнських спільнот у нашому місті. Варто зазначити, що круглий стіл, по суті, став першим етапом у відзначенні цього свята. Восени деканат історичного факультету запланував провести науково-практичну конференцію, присвячену даній події, із залученням науковців не лише Кам’янця-Подільського, а й інших міст.

Ольга Комарова,

гол. редактор сайту

 

Коментарі