Кам’янець у комп’ютерній грі

Додано 05.08.2013

Останнім часом мої публікації грунтуються виключно на спостереженнях. Не став виключенням і цей раз. Хоч це було вже давно, але багатьом ця річ буде в новинку. Це ні історична довідка, ні легенда, ні будь-що наукове. Мова буде йти, як не дивно, про комп’ютерну гру. Скажете, що не по темі? А от і ні, тому що гра має пряме відношення до нашого міста! Це я зрозумів, коли в перший раз побачив одне з головних зображень цієї гри.

Мабуть, щирі фанати комп’ютерних ігор, які слідкують за всіма новинками, вже давно про цю подію знають. Особливо це стосується тих, хто цікавиться періодом XVII-го століття. Гра ця вже не нова – вона вже встигла проіснувати рік, не рахуючи інших різних модифікацій. Для тих, хто ще не здогадався, мова піде про гру “Mount&Blade”, а саме доповнення до неї під назвою “Огнём и мечом”. Але ми не будемо говорити про гру в цілому, так як це не тематика сайту. Мова буде йти лише за окремі цікаві елементи, які у цій грі зустрічаються. Спостережливий читач міг одразу помітити на головному фото одну будівлю, яка ну дуже сильно нагадує нашу Ратушу. Сьогодні ми подивимось на неї ближче.

Насамперед, хочеться сказати, що події у грі відбуваються, починаючи з 1655 року. У грі представлені 5 націй: королівство Швеція, Московське царство, Кримське ханство, Річ Посполита і Військо Запорозьке. Також у грі представлена мапа з нанесеними на неї містами

В очі одразу кидається одне місто з ну дуже близькою і рідною назвою

Кам’янець і Дунаївці. Ця річ вже на своєму старті мене неабияк заінтригувала і я захотів роздивитися це ближче. Сама картинка міста на мапі нагадує укріплення бастіонного типу, подібного якому в нашому місті немає. Хоча всі інші міста на мапі зображуються так само, так що це не надто важливо.

Тут же мене чекало і перше розчарування: У грі, на період 1655 року місто належить Війську Запорозькому. І головний у цьому місті… Генеральний писар Іван Виговський. Таке було насправді? Щось мені не пригадується… Але, як кажуть: “головне не те, що ззовні, а те, що зсередини”.

Що ж, настала черга завітати до міста. Цікаво, наскільки точно воно спроектовано на той період? Перша панорама на саме місто була така:

Тут і друге розчарування… Мені одному здається, що місто “Кам’янець” дуже сильно нагадує Хотинську фортецю?

Що ж, як би там не було, заїжджаємо до міста. Одразу за воротами відкривається така картина:

Ще одне розчарування… Тут є хоч щось подібне на те, що є у справжньому Кам’янці? З цим питанням я підійшов ближче до дерев’яної церкви. Загальний її вигляд був такий:

І знову не те… Прототипом цієї церкви, скоріш за все, стала церква в м. Свалява, Закарпатської області:

Головне питання, яке в мене залишалось: “а де ж, власне, сама Ратуша?”. Одного разу в мережі зустрів ще одну картинку з гри, в режимі онлайн:

Але в цьому режимі немає міст, а просто різні карти. Понишпоривши трішки по різним містам на ігровій карті, я таки знайшов те, що шукав, але… у Львові. Там вона виконує роль магістрату.

І точно така ж модель у… Києві. Теж магістрат.

Одразу те, що кинулось у очі – сама модель Ратуші у дзеркальному відображенні, навідміну від справжньої будівлі

Якщо глянути на циферблат – то видно, що спочатку модель проектувалась вірно.

Ось ця модель з можливих кутів огляду:

Якщо придивитись до самої Ратуші – то одразу видно, що споруду, як мінімум, вивчали, хоча й забули про ще один циферблат на четвертому ярусі.

Порівняємо зі справжнім:

З усіх можливих у грі точок можна побачити, що модель Ратуші виглядає абсолютно однаково з усіх боків, хоча насправді це не зовсім так. Щодо самого будинку магістрату – то тут маємо набагато більше ляпів.

Як можна одразу помітити, будівля має різкі відмінності від оригіналу, як то численні вікна по першому ярусу головного фасаду, різну кількість і іншу форму арок, декор першого ярусу, видозмінений фронтон і головний вхід до будівлі. Особливо слід виділити останнє, а саме як виглядає в моделі місце розташування пам’ятної плити червоного кольору і тесаного гербу Поділля (сонце з променями) на фронтоні:

Але в загальному, якщо не роздивлятись цю гру з наукової точки зору – то вона має досить гарний антураж і настрій тих років. Хоча дух того часу не може відігнати того, що моделі у грі досить стандартизовані. Більш-менш детально пропрацьовані лише центральні міста, такі, як Москва, Київ, Варшава тощо. Хоча й там вистачає своїх казусів. Склалося враження, що розробники якщо і спілкувалися з істориками – то досить поверхово і більше з військових питань, оскільки одягу і озброєнню приділено особливу увагу. Словом, гра залишає двояке враження, адже якщо міста пророблялись би правдоподібніше – то вона мала б унікальну і неповторну власну родзинку.  Але хочеться сказати тим, хто полюбляє історію і хоче відчути себе жителем, очевидцем і навіть безпосереднім учасником подій тих часів – Вам би не завадило мати цю гру у своїй колекції.

Дмитро Бабюк

адміністратор сайту

Коментарі

4 коментарі до “Кам’янець у комп’ютерній грі”

 1. Ольга Комарова сказав:

  Оце так, я в шоці від логіки розробників цієї гри, за такі історичні “огріхи” їх варто засадити у підземелля нашої Ратуші:)))

  • Дмитро Бабюк сказав:

   В підземеллі Ратуші доволі прибрано і пристойно. От я знаю одне підземелля, де точно всім лячно буде 🙂

 2. Мороз Олег сказав:

  Ану, розкажи-но при зустрічі – де це таке підземелля є? :))