Історичний пікнік у історичній фортеці

Додано 02.05.2013

Дмитро Бабюк - учасник фестивалю "Історичний пікнік". Фото Дмитра Бельзецького (2013)

1 травня у подвір’ї Старого замку, проводився невеличкий фестиваль-експеримент, під час якого учасники намагалися відтворити давні ремесла періоду ХV-XVI століття. У заході приймали участь учасники Кам’янець-Подільського міського військово-історичного товариства (К-ПМВІТ), яке ми добре знаємо, завдяки таким фестивалям, як “Терра Героїка”, “Остання столиця УНР” та інші.

Чому ж саме “Історичний пікнік”? Виявляється, що основне завдання було не стільки показати все туристам, як зрозуміти для самих себе особливості давнього ремесла, так як всі знають велику різницю між теорією і практикою, тобто якщо в теорії все здається простим – то на практиці можуть виникати неабиякі труднощі. Не став виключенням і цей день, так як багато вже відомих речей в результаті були відкриті ще й з інших цікавих сторін. Ось чому і було вирішено обрати саме таку назву фестивалю.

Перша приємна новина для охочих подивитися була в тому, що вхід на територію фортеці залишився незмінним, тобто ціна квитка залишилась звичайною. Друга приємна новина полягала у можливості долучитися до процесу і спробувати себе самих у ролі стародавнього ремісника. Весь захід настільки вписався у антураж фортеці, що туристи вважали, що таке тут проводиться кожен день і багато хто казав, що хотів би запросити ще й своїх друзів і родичів в наступний день.

Самі ремесла, які відтворювались, максимально повторювали давню технологію. Глядачам були представлені такі як: виготовлення труту у автентичному казані XVII століття, вирізування ложок, фарбування тканини і розпис щитів, розведення багаття, виготовлення ременів. Неподалік була влаштована середньовічна кухня. Велике захоплення у глядачів викликав процес виготовлення хліба, від перемелювання муки у жорнах, яким вже близько 200 років (була ще автентична трипільська зернотертка, але суто як виставковий експонат) до випікання самого хліба у глиняній печі. Майже нікого не залишив байдужим і так званий “самогонний апарат” станом на XVII століття. Також у проведенні заходу брав участь  Чернівецький клуб військово-історичної реконструкції «Берсерк», учасники якого біля самого входу у фортецю планують облаштувати кузню.

Але найцікавіше було заплановано на вечір. Після того, як було виставлено загорожу для безпеки глядачів, учасники заходу влаштували справжній “краш-тест”, на якому вони випробовували на міцність дерев’яний щит і металевий нагрудник. З відстані близько 20 метрів у дані предмети було випущено декілька металевих стріл, щоб як учасники, так і глядачі могли дізнатись, наскільки ефективним був середньовічний захист воїнів. Результати порадували і здивували всіх. Якщо стріли пробили дерев’яний щит і вийшли з іншого боку на 2-4 сантиметри, то металевому нагруднику стріли завдали зовсім невеликої шкоди та й ті, які попадали у самісінький центр. Інші ж просто рикошетили від округлих граней нагрудника. Після цього ще спробували стріляти по щиту вогняними стрілами які, на відміну від звичайних, виходили з іншого боку вже на 5-8 сантиметрів. В результаті підпалити щит так і не вдалося.

Вже під вечір було заплановане підбиття підсумків, на якому всі могли побачити результати зробленої роботи і заодно спробувати страви середньовічної кухні. Найбільше вразили всіх виготовлені смолоскипи, які замість запланованих 40 хвилин горіли понад дві години. Як для туристів, так і для учасників проведений захід залишив позитивні враження. Глядачі отримали заряд гарних емоцій, а учасники ще й певний досвід у даній справі.

Сподіваємось, що даний фестиваль з пробного переросте у постійний щорічний. Так як на подібних фестивалях головну увагу займають баталії, давнім ремеслам приділяється зовсім мало уваги. Тут же на ремеслах сконцентрована головна увага глядачів, адже без цього життя у середньовічному світі було б неможливим.

Дмитро Бабюк,

адміністратор сайту

Коментарі

4 коментарі до “Історичний пікнік у історичній фортеці”

 1. Ольга Комарова сказав:

  Сто разів собі згризла лікті, що не була у місті в той день…Ех, хоч прочитала твої враження як безпосереднього учасника:))))

 2. Дмитро Бабюк сказав:

  А подивитись там дійсно було на що. Я отримав море вражень і новий досвід 🙂

  • Ольга Комарова сказав:

   Наступного року постараюся не пропустити:) І буде тобі і твоїм колегам-ремісникам мега-фотосесія:)

   • Дмитро Бабюк сказав:

    На рахунок цього – то не знаю, чи буде він наступного року, але точно будуть й інші фестивалі 🙂