Історія пантеону історії

Додано 23.02.2013

Лекції "Історія пантеону історії". Фото Юрія Савіна (2013)

Споруда нашого історичного факультету, яка знаходиться по вулиці Татарській, 14 має багату історію. Але на жаль, часто ані студенти, ані деякі викладачі навіть не здогадуються в яких натхненних стінах їм доводиться майже щодня перебувати. Чесно кажучи, подібну енергетику завжди для мене випромінювали стіни Державного архіву Вінницької області. Приходиш туди попрацювати з документами – і відчуваєш себе як вдома, як у рідненькому істфаці. І якась внутрішня інтуїція мене не обманула: комплекс т.зв. «Вінницьких мурів» та будинок нашого факультету сповиті спільною історією: по-перше, являються езуїтськими сакральними святинями, по-друге, у свій час Подільська чоловіча гімназія була з Вінниці переведена у наше місто, і у 1840 році остаточно утвердилась у навчальному корпусі №2 сучасного К-ПНУ ім. Івана Огієнка, що в Старому місті.

Команда дослідників-редакторів сайту «Кам’янець-Подільський історичний» (www.kphistory.com.ua) вирішила таки розвіяти деякі білі плями історії будинку істфаку. Зокрема орієнтуючись на справжні історичні джерела, молоді історики поставили за мету показати своїм молодшим колегам специфіку роботи з архівними матеріалами і вироблення навичок веденння об’єктивного наукового дослідження.

22 лютого рівно о 11.30 всупним словом розпочав захід т.в.о. декана історичного факультету Володимир Анатолійович Дубінський. Він наголосив на важливості проведення таких лекцій для студентства задля вироблення та активізації потенціалу майбутніх істориків-науковців. Після цього відбулося відзначення переможців та учасників 8 наукового конкурсу серед школярів. Варто зазначити, що призи для конкурсантів радо надав директор ПП «Сувенірний ринок» Олексій Мірко.

Про першопочатки історії Подільської чоловічої гімназії, її діяльність у Віннниці і перенесення до Кам’янця-Подільського розповіла Ольга Комарова, гол. редактор сайту «Кам’янець-Подільський історичний», магістрантка історичного факультету. Її доповідь продовжив її колега Олександр Бучковський, студент 4 курсу історичного факультету, який є редактором рубрики «Релігійне життя» на сайті та гол. редактором факультетського часопису «Кліо». Він яскраво передав аспекти просвітницької діяльності єзуїтів у Кам’янці в ХVII cт., адже будинок нашого факультету розташований саме на фундаменті езуїтського костьолу. «Студентська традиція спалювання конспектів з’явилася неспроста – її коріння сягає у ті часи, коли святі отці езуїти на цьому ж місці спалювали книги…». Дослідниці О. Комарової було досить легко представити студентам хронологію процесу побудови вже чоловічої гімназії, адже в нагоді стали будівельні проекти цієї споруди, знайдені у Державному архіві Хмельницької області (Ф.319). Завдяки іншим офіційним історичним документам та планам гімназії було представлена динаміка зміни використання аудиторій за призначенням. Наприклад, теперішній читальний зал факультету у ХІХ ст. використовувався як столова, кафедра Всесвітньої історії була і лазаретом і учнівською бібліотекою і т.д. Найбільш яскравим відкриттям для студентів стала новина про те, що у 25 та 25а аудиторіях третього поверху була облаштована домова церква Трьох Святителей, про її існування навіть не здогадувались більшість наших викладачів. Дмитро Бабюк, редактор рубрик «Історичні джерела» та «Історична топографія» сайту, художник, магістр образотворчого мистецтва, випускник педагогічного факультету використав значний ареал офіційної архівної документації аби представити доступно представити тему своєї доповіді.

Окрім, історичних та архітектурних особливостей споруди автори лекції торкнулися питань, що стосувалися діяльності і внутрішнього розпорядку закладу. Зокрема, Валентин Пагор, редактор рубрики “Історія Кам’янця на Поділлі”, голова Студентського наукового товариства, магістрант історичного факультету, розповів про особливості навчального процесу, традиційно підкріплюючи свою доповідь також архівними документами (наприклад, правила поведінки для гімназистів, листи присяги вчителів і т.д.). Ольга Комарова доповнила його розповіддю про життя одного із інспекторів гімназії, відомого українського діяча, кириломефодіївця Олександра Даниловича Тулуба.

Далі Дмитро Бабюк здійнив екскурс щодо форми, яку носили гімназисти та працівники чоловічої гімназії. Окрім, слайдів були продемонстровані фрагменти фільму «Старая крепость», де досить яскраво і влучно представлений зовнішній вигляд тогочасних учнів закладу.

Дійсно, на наш погляд, жодне грунтовне об’єктивне дослідження не можливе без залучення справжніх історичних документів. Тому на лекцію ми запросили Надію Дмитрівну Крючкову, завідуючу сектором бібліотеки рідкісних видань К-ПНУ ім. І. Огієнка. Вона представила слухачам лекції оригінали історичних документів аби вони знали, що у приміщенні нашого факультету є справжній архів стародруків. Лариса Підгірна, гол. редактор громадсько-інформаційного видання «Promo Lux», випускниця історичного факультету феєрично розповіла про свій власний досвід опрацювання документів у архіві, які, до речі, стосувалися історії Подільської чоловічої гімназії: «Варто лише раз потрапити до архіву, доторкунтися до тієї натхненної старовини – і ви закохаєтеся у цю справу на все життя». Приємно відзначити, що серед слухачів у актовому залі були присутні дослідники історії нашого міста, краєзнавці Олег Будзей та Людмила Воронюк.

Хочеться аби викладачі бачили у нас своїх наступників, продовжувачів, які перейматимуть від них хороші традиції викладу і вивчення історії, а не конкурентів, які стрімко “висовуються” з-під парти. Цій дружній згуртованості ще вчитись і вчитись у колег з інших вишів. Проте, нині все ж на нашому факультеті простежуються позитивні тенденції – в цілому наукове життя б’є ключем. Із впевненістю підкреслюю, що проведення подібних заходів стало і надалі залишатиметься хорошою традицією нашого факультету. Попередня лекція-презентація стосувалася теми висвітлення оборонних споруд Старого міста. Між нами кажучи, на істфаці сформувалося справжнє товариство молодих науковців. Ми обмінюємося архівними виписками, стародруками, світлинами – переймаємо досвід один одного. Хоча для старшого покоління викладачів наша активність може виглядати ще «дитячою» і «несерйозною», проте на все свій час.

У дослідження архівних документів ми закохалися всерйоз і надовго, а це вже немало, якщо зважати на те, що під час проходження архівної практики майже ніхто з нас не мав можливості нормально попрацювати зі справжнми фондами – у свій час наш кам’янецький архів через прикру пожежу припинив своє існування. Але головне, що запальний ентузіазм не згасає у наших серцях. Щиро хочеться, щоби його перейняли і молодші колеги – і наш пантеон історії буде справжнім храмом поклоніння і заступництва нашої покровительки музи Кліо.

Ольга Комарова, гол. редактор сайту

Фото Юрія Савіна та Галини Комарніцької

Коментарі