І лиш на полотні залишиться їх слід, якщо їх не врятуємо сьогодні…

Додано 06.04.2013

 

Учасники заходу "Кам'янець навиворіт". Фото Іванни Слободян (2013)

Отже, дорогі кам’янчани, історико-мистецький захід у ресторані “Старий Банкъ” під інтригуючою назвою “Кам’янець навиворіт” відбувся. Відбувся успішно. Успішно уже тому, що ініціатива громадського інформаційного видання “Promo Lux” та молодих науковців сайту “Кам’янець-Подільський історичний” знайшла своє втілення в цікавому арт-форматі.

По-перше – це дебютна виставка експерементальної графіки молодого кам’янецького художника-реаліста, адміна вищезгадуваного сайту Дмитра Бабюка. Роботи по-справжньому майстерні та унікальні, що поєднують у собі точність німецького художника Дюрера та кольоризну акварелей польського художника Тшебінського. Його архітектурні пейзажі з точністю передають неповторність і красу історичних споруд нашого рідного міста.
По -друге, захід було проведено у вигляді діалогу, тож учасники заходу, заслухавши доповіді магістрантки історичного факультету К-ПНУ ім. Івана Огієнка, головного редактора сайту Ольги Комарової та магістра образотворчого мистецтва Дмитра Бабюка, могли подискутувати та обговорити представлене їх увазі коло питань.
Приємно, що захід відвідали і представники міської влади – замісник міського голови Василь Сукач, директор департаменту гуманітарної політики Олена Кузема, директор НІАЗу Василь Фенцур, директор Кам’янець-Подільського державного музею-заповідника Віктор Травінський. Завітали на захід і директор готельно-ресторанного комплексу “7 Днів” Сергій Грін, власниця “Кав’ярні на Зарванській” Марина Каденюк. Із вступним словом також виступила Галина Комарніцька, екскурсовод, магістр історії історичного факультету.
Як вже було зазначено, захід проводився у арт-форматі і не мав на меті гострих дискусій чи образливих закидів на адресу міської влади. Навпаки, після активного обговорення даної теми на соціальних мережах та міських форумах стало актуальним почути офіційну думку компетентних посадовців та представників міської влади профільних структур що до перспектив можливої реставрації старовинних оборонних споруд та історичних пам’яток нашого міста.
Після доповідей слово взяв директор НІАЗу пан Василь Фенцур, який розповів про стан речей та про те, що на протязі останніх років державне фінансування для реставрації пам’яток попри всі звернення місцевої влади та відповідних структур було відсутнє. А оформлення різноманітних погоджень та документації вартує не тільки коштів але й забирає чимало часу. “…Єдине, що залишається ,- слушно зазначив Василь Володимирович. – це зорганізувати громаду міста та самим братися за реставрацію історичних пам’яток”. Своїми думками поділився і Віктор Травінський, директор Кам’янець-Подільського державного музею-заповідника. Його слова були досить неочікуваними, але справедливими. Він зазначив, що, як не дивно, саме нещодавно реставровані історичні споруди сьогодні найбільше перебувають у групі ризику і зазнають руйнування.
Неочікувано різким був виступ заступника міського голови Василя Сукача. Хоч на заході ніхто не переходив на персоналії і не провокував, Василь Олександрович чомусь сприйняв весь захід, як закиди молодих науковців на адресу теперішньої міської влади.
Щиро хочеться подякувати за підтримку єпископу Кам’янець-Подільської дієцезії отцю Леону Дубравському та настоятелю Катедрального костьолу Св. апостолів Патра і Павла отцю Роману Тваругу, а також активній молоді – студентам історичного факультету та представникам міських ЗМІ, які виявилися небайдужими до руйнувань, які на даний період переживають оборонні історичні візитівки Старого міста.

Лариса Підгірна, гол. редактор “Promo Lux”

 

 

Коментарі