Французька поштівка 19 століття

Додано 15.12.2013

Випадково натрапив на набір поштівок із зображеннями міст Російської Імперії. Поштівки були видані в кінці ХІХ століття у Франції. Не знаю точно, чи всі номери мені вдалось побачити, але одна з них одразу прикувала мою увагу. Загалом, нічого особливого чи феноменального вона не представляє, але цікавим є той факт, що вона підписана, як “Кам’янець-Подільський”. Зображена на ній не фортеця або Ратуша. На ній взагалі не зображено місто. Скоріш за все – це околиці або село неподалік.

Розмір аркуша 26,5х33,5 см, розміри зображення 15х22 см. На поштівці представлена хатина з підписом. Пейзаж позаду говорить про те, що це не старе місто і не каньйон річки Смотрич. Автор світлини – фотограф Юргілевич. Скоріш за все це не місцевий фотограф, так як ніякої згадки про його діяльність у місті я не знайшов. Але саме такі фотографії допомагають відчути дух того часу і ось саме чому я вирішив її розмістити. Нижче поданий текст французькою мовою. Одразу підпис під фото доводить правильність нашої теорії. “KAMENETZ-PODOLSK – Eccle de village” перекладається, як: “КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ – село”. Текст нижче нам вдалося передрукувати в оригіналі:

C’est un modeste batiment, qui celui-la. Mais il a l’avantage d’etre bien pittoresque, avec sa cigogne sur le loit, l’aigle a deux letes au dessus de la porte et la cloche qui annonce aux eleves l’heure de la rentree.
Dans cette petite ecole que dirige le pope du village, soit quil enseigne lui-meme, soit quil ait sous ses ordres un instituteur quil surveille, les enfants des paysans viennent apprendre a lire et a ecrire et aussi a aimer Dieu et l’Empereur. Aucun d’eux n’ira denicher les ceufs de la cigogne.
Cet oiseau est protege, en Russie, par la croyance que, si on lui enleve son nid, l’oiseau apportera une buche enflammee sur le loit du ravisseur et mettra ainsi le feu a son habitation.
Kamenetz-Podolsk est, dans la Russie d’Europe, un centre pour le commerce des pelleteries.

Скориставшись перекладачем, ми дізнались переклад даного підпису:

Цього разу, це скромна будівля. Але у неї є перевага, яка є дуже живописною, з лелекою на даху, над дверима є двоголовий орел і дзвіниця, яка сповіщає учнів школи про перерви.
Цю невеличку школу очолює сільський священник, який навчає дітей тому, чого він сам навчився чи під керівництвом вчителя, якого він контролює. Сільські діти навчаються читати і писати, а також любові до Бога і Імператора. Ніхто з них не чіпає лелечине гніздо.
Цю птицю охороняють у Росії, гадаючи, що якщо хтось візьме яйце, то птиця запам’ятає крадія і невдовзі згорить його будинок.
Кам’янець-Подільський знаходиться у європейській частині Росії і являється центром торгівлі хутром.

Фото з поштівки 19 століття

Дана поштівка доводить той факт, що на околицях люди також були грамотними, що освіта не базувалась суто в містах. Надалі ж ми будемо намагатись розширити дану тему новими дослідженнями.

Дмитро Бабюк,

адміністратор сайту

 

Коментарі

2 коментарі до “Французька поштівка 19 століття”

  1. отець Марат сказав:

    Цікавим для мене є те, що священик, здається, не у скуфії, а у цивільному капелюсі.

    • Дмитро Бабюк сказав:

      Там біля входу стоїть двоє людей. Зліва у цивільному, а з правого боку, здається, священник. Оригінал поштівки висилаю Вам поштою на gmail.com