«Еластична спільнота» Віталія Михайловського

Додано 29.11.2012

Віталій Михайловський презентує "Еластичну спільноту". Фото Галини Комарніцької, 2012 р.

29 листопада в актовій залі історичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка відбулася презентація книги Віталія Михайловського «Еластична спільнота. Подільська шляхта в другій половині XIV – 70-х роках XVІ століття». З приємністю зазначимо, що пан Віталій є випускником нашого історичного факультету (на той час університет ще був Кам’янець-Подільським педагогічним інститутом імені В. П. Затонського).

Презентація розпочалася зі вступного слова виконуючого обов’язки декана історичного факультету Володимира Анатолійовича Дубінського, який ознайомив присутніх з книгою та її автором. Після цього слово було надано доктору історичних наук, професору Валерію Степановичу Степанкову, який наголосив на важливості монографії, яка презентується. За словами Валерія Степановича, книга «Еластична спільнота» на сьогоднішній день являється єдиним виданням в світовій історіографії, яке присвячене історії Поділля цього періоду, а тим більше його привілейованої верстви – подільської шляхти. Зазначимо, що ідея написання такої праці зародилася в автора ще в стінах нашого університету і далеко не останню роль у цьому відіграв Валерій Степанович. Проте давній задум вдалося втілити лише зараз.

Далі слово було надано автору книги – Віталію Миколайовичу Михайловському. Пан Віталій у своєму виступі порушив цілий ряд актуальних в сучасній українській історичній науці проблем, зокрема: недооцінки ролі Молдавського князівства та Угорського королівства, поділу подільського етнорегіону між Польщею та Великим князівством Литовським (за словами дослідника частина сучасної Тернопільської області аж до Бережан історично належить до Поділля, а не до Галичини), правління князів Коріатовичів, могутніх магнатів Бучацьких і т. д. Віталій Михайлович ознайомив присутніх з тими історичним процесами, які відбувалися в другій половині XIV – 70-х роках XVІ століття. На запитання чому власне «еластична спільнота», автор відповів, що така назва йому наснилася і дуже гарно характеризує подільську шляхту того часу, яка була досить гнучкою, оперативно реагувала на різні виклики.

Що стосується книги, то зазначимо, що її приємно взяти в руки завдяки високій поліграфічній  якості та оформленню (видання вийшло в київському видавництві «Темпора»). За словами автора, значна частина книги присвячена «не абстрактним подіям та фактам, а цілком конкретним людям». Так, ми можемо багато дізнатися з життя князів Коріатовичів, Спитка Мельштинського, родів Бучацьких, Ярмолинецьких, Лянцкоронських, Тарновських та ін. Дослідження містить історіографію, джерела, іменний та географічний покажчики, що дає можливість оперативного пошуку і змогу ознайомитися з попередніми напрацюваннями та доступною джерельною базою для тих, хто зацікавився історією Поділля вказаного періоду.

Як відомо пан Віталій Михайловський «зістарив» місто Хмельницький, знайшовши привілей Владислава ІІ Ягайла, який відносить першу згадку про Проскурів до 1431 року. Проте опрацювання потужної джерельної бази та її ґрунтовний розгляд дає змогу «зістарити» не лише обласний центр, але й ряд інших населених пунктів. Так, першою згадкою про село Баговиця Кам’янець-Подільського району до цього часу вважався 1460 рік, але завдяки книзі «Еластична спільнота» ми можемо змістити цю дату до 1455 року. В той же час інший населений пункт Кам’янеччини село Мілівці існував не на початку XVIII століття, як вважалося раніше, а вже на 1442 рік. Як бачимо книга дає надзвичайно багато нової інформації.

Думаю, що всім хто цікавиться історією Поділля, в тому числі і Кам’янця-Подільського, варто прочитати книгу «Еластична спільнота», яка на сьогодні найбільш повно висвітлює історію нашого регіону XIV – XVІ століть.


Ігор Старенький, аспірант кафедри історії народів Росії та

спеціальних історичних дисциплін К-ПНУ ім. І. Огієнка, член НСКУ.

Коментарі

1 коментар до “«Еластична спільнота» Віталія Михайловського”

  1. Ольга Комарова сказав:

    Книгу справді приємно взяти в руки, оформлена і написана зі смаком. Коли побачила її ще влітку у місцевій книжковій крамниці, навіть не роздумуючи, одразу ж придбала її