Екскурс по архівним фотографіям в книзі О. Прусевича

Додано 24.11.2013

Титульна сторінка книги

Вже давно намагався знайти книгу Прусевича “Кам’янець-Подільський” 1915 року, але марно. Вже навіть думав купувати сучасний передрук, але сталося диво! Не перестану дивуватися польським джерелам, але якраз саме там знайшов цю книгу у вільному доступі! Тепер, перебуваючи під враженням, хочу поділитися ним з іншими читачами.

Свого часу я писав статтю про життевий шлях О. Прусевича: http://kphistory.com.ua/zhyttjevyj-shlyah-oleksandra-prusevycha/

Цікава вона була тим, що нам вдалось знайти його фото. Та я не про те. У публікації я використав фото обкладинки книги з сучасного видання. Як виглядала оригінальна обкладинка я не знав, так як книгу тоді ще не бачив (а коли я у чомусь не впевнений – я це просто не публікую). І якось забув, що абсолютна більшість книг того часу виходили в твердій обкладинці без малюнків. Тепер, маючи книгу, можу з усією впевненістю розмістити титульний лист з неї (див. вище).

Ще не встиг ознайомитись з текстом, але уривки і окремі вставки у сучасних наукових роботах з цієї книги вже наштовхують на думку, що її варто почитати. Унікальна книга ще й тим, що кожна друга сторінка з ілюстрацією. Навіть не читаючи текст можна відправитись на століття назад і побувати у давньому Кам’янці. Але на початку книги є застереження, на рахунок передруку.

Застереження на першій сторінці

Не знаю, чи мають ліцензію сучасні видавці, та і фото з цієї книги досить часто видно на місцевих сайтах без підпису, звідки вони взяті. Тут на допомогу у розпізнанні нам приходить “старший родич” водяного знаку в кутку кожного фото з підписом: “GRAFIK*KIJOW”. Видно піратство у той час було також звичним.

"Водяний знак" у книзі

Ми ж проведемо екскурсію по усім фото, які зустрічаються в книзі, так що подивитись буде на що. Деякі фото вже досить відомі дослідникам, але ми ж хочемо відкрити їх і простим читачам, які цікавляться нашим містом. Пам’ятаю себе, коли пошуки архівних фото займали дуже багато часу і сил. Тепер же будемо полегшувати життя іншим. Підписи до усіх фотографій оригінальні і перекладені мною на українську мову. Наостанок хочеться сказати – приємного перегляду!

Дмитро Бабюк

адміністратор сайту

Коментарі