А Кам’янець для тебе є столицею?

Додано 04.06.2013

Круглий стіл «Кам’янець-Подільський – тимчасова столиця УНР». Фото Ольги Комарової (2013)

У кожного з нас є періоди у житті, якими ми пишаємося і не соромимося поділитися з іншими. Це стосується не лише людей, але й населених пунктів, які теж народжуються, живуть відведений їм вік, а згодом і вмирають. Мають свій характер забудови, своє обличчя і свою невмирущу душу, якою є мешканці цих міст і сіл, а також пам’ять про них.

Отож одним з неповторних моментів у житті нашого рідного міста є період перебування у ньому уряду УНР, адже не кожне місто може похвалитися, що було столицею України, хоча й тимчасово. Саме цьому славному періоду Кам’янця-Подільського, але водночас драматичного для України, був присвячений круглий стіл «Кам’янець-Подільський – тимчасова столиця УНР», який відбувся 4 червня 2013 року у приміщені міської Ратуші за участі як кам’янецької наукової еліти, так і гостей з інших міст.

Науковці намагалися публічно обговорити та обмінятися думками з приводу сучасного стану вивчення історичної долі «Кам’янецької доби» УНР періоду національно-визвольної боротьби українського народу 1917-1921 рр. Зокрема наш університет представляли викладачі як історичного факультету (С. Трубчанінов, С. Олійник, Е. Мельник, В. Стецюк), так і факультету філології (Т. Кріль). Значна частина доповідей виголосили аспіранти та здобувачі нашого університету. Вступне слово було надано науковому секретарю Кам’янець-Подільському національному музею заповіднику Р. Йолтуховському. Він наголосив на непересічному значенні досліджуваного періоду для історії нашого міста, так і краєзнавчої науки. Доповідач О. Заремба розповів про виникнення ідеї проведення фестивалю «Остання столиця». Було  також розвіяна міф, який побутує у пресі, що історичні реконструкції на всі 100 % відпадають дійсності,  хоча й організатори й намагаються досягнути максимальної відповідності з історичною реальністю.

Найбільше дискусій викликав виступ С. Трубчанінова про єврейські погроми в Україні, до якої поверталися ще не раз наступні доповідачі. Що ще раз свідчить, що не вилікувані рани нашої історії ще досі болять і зачіпають за живе, незважаючи, що пройшло чимало років і кістки  загиблих вже  покрило прах не одного покоління. Але все одно кров з глибин землі волає про справедливість, хоча  для декого це ідентичне з бажанням помсти. Але єдиний вихід –  це очищення пам’яті, що означає подивитися правді в очі і визнати свої помилки і пробачити провини іншими. Для цього і потрібні подібні наукові заходи, не для того, щоб збільшити кількість своїх публікацій, видати черговий збірник чи отримати ще одну нагороду. Але щоб дізнатися правду і донести її до світу. Адже історик –  це перш за все слуга правди, хоча може бути і мучеником за неї.  Загалом під час круглого столу було розглянуто «Столичне місто Кам’янець» з різних ракурсів, та аспектів, щоб краще відтворити картину подій, що відбувалися як  у стінах нашого міста, так і у душах кам’янчан.

Отож пишаємося, що у кам’яних грудях нашого міста хоч і тимчасово, але потужно билося серце нашої держави. Хоча для кожного столицею життя є його рідне місто чи село,  куди ведуть усі дороги і прагне серце і душа.

Олександр Бучковський

Коментарі

1 коментар до “А Кам’янець для тебе є столицею?”

  1. Валерій сказав:

    ” Адже історик – це перш за все слуга правди, хоча може бути і мучеником за неї”.
    Проблема істориків у тому, що кожний розуміє правду по-своєму, тому історичні роботи НІКОЛИ не можуть бути об`єктивними. Для цього потрібно, щоб суб`єкт дослідження повністю свівпадав, “злився” з об`єктом вивчення А хіба можна уявити собі таку ситуацію? 🙂